Przejdź do treści

Błędy w oświetleniu stoisk targowych

Jak dobrze oświetlić swoje stoisko?

Planując zapierające dech w piersiach stoisko wystawiennicze, wiele może się nie udać. Łatwo zapomnieć o zadaniach, pomylić się i popełnić błędy. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiedniej wiedzy, przygotowaniu i wsparciu można uniknąć problemów. Jesteśmy tutaj, aby pokazać, jak uniknąć typowych błędów i sprawić, by targi zakończyły się sukcesem.

Prześledźmy najczęstsze błędy w oświetleniu stoisk targowych:

1. Ciemność, widzę ciemność.

Kto właściwie miał pomysł na oświetlenie tego stoiska?

Będziecie sobie zadawać pytanie stojąc pomiędzy lumenami i luksami o zbyt niskich wartościach.

Projektując stoiska zawsze kierujemy się preferencjami klienta co do oczekiwań w kwestii światła. Lumen i luks w projektowaniu oświetlenia to bardzo ważny parametr decydujący o doborze źródeł światła. Dzięki nim decydujemy o doborze opraw o odpowiedniej mocy, czyli ilości światła dostarczanego do stoiska. Jednostkę Lumen (lm) znajdziemy w kartach katalogowych naszych lamp, jednak większość z nas nauczona jest do określania mocy światła jednostką Wat. Dzisiaj, kiedy króluje LED nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jak świeci oprawa o mocy 35W, która generuje strumień świetlny o mocy 4700 lm. Dlatego, aby wyeliminować błędy w oświetleniu stoisk targowych w fazie projektowania oświetlenia stoiska należy użyć oprogramowania do symulacji oświetlenia w określonym (wstępnie zdefiniowanym stoisku i jego otoczeniu.

2. Tu jest jak w prosektorium!

Zła temperatura barwowa

Barwa światła jest istotnym czynnikiem, który wpływa na otoczenie. Źle dobrana może sprawić, że nasze stoisko będzie miało klimat prosektorium, przesada w drugą stronę doprowadzi do tego, że poczujemy się jak w domowym zaciszu. Wiadomo, bowiem od dawna, że temperatura barwowa światła białego może: relaksować, pobudzać a nawet prowadzić do rozdrażnienia. Dodatkowo błędem jest montaż różnych barwowo źródeł światła w tej samej przestrzeni. To wprowadza prawdziwy chaos i przepowiada katastrofę wizerunkową.

Barwa światła - Technika świetlna
Barwa światła - Technika świetlna

3. ALE URWAŁ!

Bariery wynikające z kontrastów kolorystycznych lub świetlnych

Nie lekceważ efektu skrajnych kontrastów. Błędy w oświetleniu stoisk targowych mogą tworzyć bariery wizualne, które mogą nawet nie uderzyć Cię jako wystawcy. Ale jako uczestnik prawdopodobnie będzie to miało podświadomy wpływ na twoją psychikę. Zanim sfinalizujesz projekt swojego stoiska targowego, musisz dopytać o szczegóły (np. o kolor ciągów komunikacyjnych między stoiskami). Nie musisz dopasowywać kolorystyki ani wzornictwa swojego stoiska targowego do wykładziny targowej, wystarczy tylko upewnić się, że podłoga Twojego stoiska nie kontrastuje z wykładziną wystawienniczą.

Oświetlenie to medium, które może tworzyć uderzające kontrasty i utrudniać wizualną barierę. Nadmiernie jasne przestrzenie stoisk w porównaniu do oświetlenia wesołego miasteczka mogą tworzyć pole siłowe. Odwiedzający zwykle unikają wchodzenia w te „pola siłowe”, myśląc, że wchodzą w jakąś bezpieczną strefę. Ponownie, porozmawiaj wykonawcą stoiska targowego i upewnij się, że nie zawiera ona oświetlenia, które kontrastuje z oświetleniem terenów targowych.

4. Nasze produkty w sklepie wyglądają inaczej.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na wartość CRI podczas wyboru oświetlenia?

Przekłamywanie kolorów z powodu niskiego indeksu oddawania barw. Parametr Ra czy z angielskiego Color Rending Index (CRI) to inaczej wskaźnik oddawania barw, który charakteryzuje źródło światła (LED). Wyrażany jest on w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło odwzorowujące barwy widziane w światle słonecznym.

Co warto wiedzieć o Ra światła?

W dobrych sklepach odzieżowych, w dobrych salonach fryzjerskich oraz podobnych miejscach na pewno zadbano o Ra>95. Tu ważną rolę odgrywa światło wysokiej jakości i to jak w nim odwzorowane są kolory. Nie trzeba dodawać, że to odpowiedni dobór wysokiej jakości źródeł światła. Skąd ta różnica? Sekret w wysokim indeksie oddawania barwy – współczynnikowi Ra (CRI). Co to oznacza? Najprościej mówiąc: stopień w jakim światło oddaje prawdziwe kolory. Z tego wynika różnica w widzeniu kolorów, także na stoisku.

Jakie znaczenie ma ten współczynnik w oświetleniu LED?

Oświetlenie LED, które ma niski współczynnik Ra / CRI (na poziomie Ra <80) oddaje barwy w sposób mało naturalny i co się z tym niestety bezpośrednio wiąże zdecydowanie nieatrakcyjny.

Błędy w oświetleniu stoisk targowych niskie Ra
Błędy w oświetleniu stoisk targowych niskie Ra

5. Gdzie oni są – Ci wszyscy moi przyjaciele?

Wydzielenie światłem „strefy bezpieczeństwa” może skutkować pustym stoiskiem.

Twoi pracownicy mogą nie być tego świadomi, ale Twoim obowiązkiem jest zapoznanie ich z profesjonalnym zachowaniem na stoiskach targowych. Wiele razy pracownicy mają tendencję do tłoczenia się w rogach stoisk, przy ścianach stoisk targowych lub strefach prezentacji, aby ze sobą rozmawiać. Te obszary, w których się gromadzą, nazywane są „strefami bezpieczeństwa”. Pracownicy podświadomie szukają ucieczki od tłumu uczestników i kończą w wygodnych strefach, sugerując, że mają niezobowiązujące spotkanie personelu.

Twoi potencjalni goście lub przechodnie, przechodząc obok Twojego stoiska, nie wejdą do środka, ponieważ mogą poczuć, że naruszają Twoją prywatną przestrzeń lub przypadkowe spotkanie. Hale wystawowe są zazwyczaj bardzo duże, a zwiedzający najprawdopodobniej nie będą mieli okazji dwukrotnie przejść obok Twojego stoiska. Dlatego naucz swoich pracowników, że siedzenie lub stanie w spokoju może Cię kosztować potencjalnego leada.

Jak widać, często popełnianych przez wystawców błędów przy planowaniu stoiska jest wiele. Niezależnie od tego, czy jesteś wystawcą po raz pierwszy, czy doświadczonym, popełnisz błędy i napotkasz wyzwania. Pamiętaj tylko, że każdą przeszkodę można pokonać i nadal możesz mieć wartościowe doświadczenie wystawcy.

Błędy w oświetleniu stoisk targowych – jak unikać błędów w oświetleniu

Prawo cytatu: Wykorzystany urywek filmu to „Seksmisja” J. Machulski 

Zadzwon teraz