Przejdź do treści

Podstawy technika świetlna

Technika świetlna

Do podstawowych działów techniki świetlnej zaliczamy:
zagadnienia dotyczące elektrycznych źródeł światła, czyli zagadnienia konstrukcyjne i eksploatacyjne, dotyczące żarówek i różnych odmian lamp wyładowczych oraz osprzętu umożliwiającego zapłon i świecenie źródeł
zagadnienia dotyczące opraw oświetleniowych, czyli zagadnienia konstrukcyjne i eksploatacyjne, dotyczące formowania rozsyłu światła w przestrzeni oraz przyłączania źródeł światła do sieci zasilającej
fotometrię, która obejmuje pomiary światła. Na podstawie tych pomiarów określa się wartości podstawowych wielkości, które charakteryzują: źródła światła, oprawy oświetleniowe oraz cechy wytworzonego światła
kolorymetrię, czyli określanie barwy światła na podstawie pomiarów i obliczeń
technikę oświetlania, czyli zagadnienia dotyczące sposobów stosowania światła w celu oświetlenia wnętrz, dróg i innych obiektów.
źródło Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Technika_%C5%9Bwietlna

Strumień świetlny

Strumień świetlny – wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Strumień świetlny oznaczany jest literą Φ. Jego jednostką miary jest lumen. Izotropowe źródło punktowe, którego światłość jest równa 1 kandeli, emituje strumień 4π lumenów.

Strumień świetlny jako miara jasności.
Strumień świetlny określa się na podstawie oddziaływania światła na oko tzw. standardowego obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość ludzkiego oka, co nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu jest rejestrowane przez człowieka jako dwukrotnie jaśniejsze. Skala strumienia świetlnego dla danej długości fali świetlnej jest proporcjonalna do energii niesionej przez światło i nie uwzględnia prawa Webera-Fechnera.
źródło Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Strumie%C5%84_%C5%9Bwietlny

Natężenie oświetlenia miejsca pracy

Poziom natężenia oświetlenia i jego rozkład na polu pracy i w jego bezpośrednim otoczeniu decyduje w głównej mierze o sprawnym wykonaniu pracy wzrokowej. Wpływają również na ogólną ocenę wnętrza.

Natężenie oświetlenia miejsca pracy określają polskie normy. W normie tej przyjęto, że wymagane natężenie oświetlenia w celu dostrzeżenia rysów ludzkiej twarzy w normalnych warunkach oświetleniowych, powinno być nie mniejsze niż 20 lx i jest to najmniejsze natężenie oświetlenia wymieniane przez normę.

Dla orientacji – według normy PN-EN 12 464-1: 2004 zalecane natężenie oświetlenia:

rozpoznanie rysów twarzy – 20 lx
wykonywanie prostych czynności – 50 lx
kuźnia (kucie swobodne), warsztat – 200 lx
obsługa komputera, prace biurowe – 500 lx
montaż precyzyjny, mikromechanika, zakład jubilerski – 1000 lx

oraz dla porównania (wartości orientacyjne zależne od różnych czynników, np.: pory roku i dnia, stopnia zachmurzenie czy czystości powietrza):

oświetlenie powierzchni ziemi przez Księżyc w pełni w pogodną noc – 0,2 lx
oświetlenie uliczne w nocy – 5–10 lx
pomieszczenie od zacienionej strony w środku dnia – 300 lx
oświetlenie słoneczne terenu na zewnątrz (zachmurzone niebo) – 5000 lx
słoneczny letni dzień (czyste niebo na równiku) – 100.000–110.000 lx.
źródło Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Nat%C4%99%C5%BCenie_o%C5%9Bwietlenia

Technika świetlna

Technika świetlna

Technika świetlna

Barwa świata białego

Barwa światła - Technika świetlna

Barwa światła – Technika świetlna

Temperatura barwowa światła – określa barwę światła białego, jej jednostką jest Kelwin [K]

Dla źródeł światła o barwie światła białej normy określają trzy zasadnicze grupy:

Barwa biała ciepła – Polska norma PN-EN 12464-1 która dotyczy oświetlenia miejsca pracy w budynku okresla że, jest to temperatura barwowa niższa niż 3300 K. Diody LED o takiej barwie sa zbliżone temperaturą barwową do klasycznych żarówek wolframowych.

Barwa biała neutralna – Według tej samej normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa z zakresu pomiędzy 3300 K a 5300 K. W wypadku diod LED pod pojeciem temperatury barwowej neutralnej rozumiane są zakresy pomiędzy 3800 a 4500 K określane handlowo jako 4000 K. Światło o neutralnej barwie jest maksymalnie zbliżone do czystego światła białego, dzięki czemu pasuje we wszelkich lokalach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych, wizażystka, kwiaciarnia).

Barwa biała zimna – Norma PN-EN 12464-1 przyjmuje że, jest to temperatura barwowa powyżej 5300 K. Diody LED, które dają światło białe chłodne dostarczają większą ilość światła, niż barwy cieplejsze przy tej samej mocy źródła, ich wykorzystanie jest zatem bardziej ekonomiczne. W handlu przyjęte jest określanie diod LED o barwie od 5000 K jako światło zimne.

Technika świetlna barwa światła

Technika świetlna barwa światła

Kąty świecenia opraw stoiskowych.

Każde źródło światła od świecy woskowej do diody LED ma kąt strumienia światła. Kąt wiązki jest miarą rozsyłu światła. Świeca woskowa lub tradycyjna żarówka mają kąt świecenia wynoszący 360 stopni, ponieważ światło świeci dookoła, ale jest mniej intensywne. Naświetlacze i oprawy wpuszczane kierunkowe posiadają stosunkowo skupioną wąską wiązkę o wartości pomiędzy 15 a 36 stopni, oprawy wpuszczane typu downlight posiadają odbłyśniki o wartości pomiędzy 36 a 60 stopni.

Wybierając światło o szerszym kącie wiązki, nie dostajesz dodatkowego światła, jest ono po prostu rozłożone dalej. Jasność (mierzona w lumenach) pozostaje taka sama, ale intensywność wiązki (mierzona w kandelach) wzrasta. Wadą szerszego kąta wiązki jest to, że nie jest tak intensywny, a środek wiązki światła nie sięgałby tak daleko. Wybór odpowiedniego kąta wiązki może spowodować dużą różnicę w pomieszczeniu, ale nie zawsze masz taką opcję, więc jeśli wiesz, którego kąta wiązki chcesz ustawić od początku, często możesz ograniczyć opcje do zaledwie kilku opraw LED.

Wąski kąt promienia wynoszący pomiędzy 15 a 24 stopnie jest znany jako oświetlenie punktowe (akcentujące). Szersze kąty wiązki światła o promieniu 36 do 60 stopni znane są jako światło zalewowe.

Jeśli nie masz pewności, który z kątów wiązki wybrać, wybór od 24 do 36 stopni będzie działał prawidłowo w większości sklepów, ale wszytsko zależy od dostosowania i rozmieszczenia opraw oświetleniowych.

oswietleniestoisk.pl kąt świecenia oprawy

oswietleniestoisk.pl kąt świecenia oprawy

Materiały są własnością firmy oświetleniowej Maxi-Light i pochodzą ze strony oświetlenie sklepów

Zadzwon teraz