Przejdź do treści

Zanieczyszczenie świetlne

Zanieczyszczenie świetlne

Zanieczyszczenie światłem to obecność antropogenicznego (powstałego w skutek działalności gospodarczej człowieka) sztucznego światła w ciemnych warunkach. Termin ten jest najczęściej używany w odniesieniu do środowiska zewnętrznego i otoczenia, ale jest również używany w odniesieniu do sztucznego światła w pomieszczeniach. Do pomieszczeń, które są narażone na duże zanieczyszczenie świetlne należą hale targowe na skutek nagromadzenia nienaturalnie dużej ilości opraw świetlnych na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Trzy rozwiązania, które pozwalają znacznie ograniczyć zanieczyszczenie świetlne

Zastosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych

Dostosowanie natężenia stosowanego światła

Ukierunkowanie strumienia świetlnego tak żeby uniknąć efektów przykrego olśnienia

Na przypadłości, którą jest zanieczyszczenie świetlne tracą wszyscy. Najbardziej oczywiści nasze zdrowie, ale i ekologia. Szacunkowo jedynie w Europie na oświetlenie miejsc, w których światło nie jest potrzebne, tracimy 1 700 mln euro rocznie! Takie pieniądze można by przeznaczyć na dostosowanie infrastruktury oświetleniowej do potrzeb, w taki sposób żeby emitowane przez nią światło nie było rozpraszane w otoczeniu. 

 

Zanieczyszczenie świetlne
Zanieczyszczenie świetlne

4 rodzaje zanieczyszczenia światłem

Olśnienie (Glare) – nadmierna jasność powodująca dyskomfort wizualny.

Wtargnięcie światła (Light trespass) – światło padające tam, gdzie nie jest przeznaczone lub potrzebne.

Bałagan (Clutter) – jasne, mylące i nadmierne grupowanie źródeł światła.

Świecące niebo (Skyglow) – rozjaśnienie nocnego nieba nad terenami zamieszkałymi.

Jak mierzy się wtargnięcie światła?

Projektując oświetlenie stoiska, wyobraź sobie pionową płaszczyznę na granicy między twojego stoiska a sąsiednim. Zmierz natężenie oświetlenia w płaszczyźnie pionowej na granicy stoiska, skierowanej w stronę miejsca projektowania oświetlenia, oddalonej o 180° od sąsiedniego stoiska. Następnie obróć się o 180° od miejsca projektowania oświetlenia i zmierz natężenie oświetlenia w płaszczyźnie pionowej, skierowanej w stronę sąsiedniego stoiska. Oblicz stosunek natężenia oświetlenia na płaszczyźnie skierowanej w stronę projektu oświetlenia do natężenia oświetlenia na płaszczyźnie skierowanej w stronę sąsiedniego stoiska.

Jeżeli stosunek zmierzonego natężenia oświetlenia jest mniejszy niż jedność (jeden), oznacza to, że projektowany teren otrzymuje więcej światła z sąsiedniego stoiska niż projektowany teren dostarcza do sąsiedniego stoiska. Jeśli współczynnik jest większy niż jedność, wówczas projektowany obszar dostarcza do sąsiedniego stoiska więcej światła niż sąsiednia nieruchomość dostarcza do witryny. Im większy współczynnik, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości związanych z naruszeniem światła.

Trudno jest zmierzyć przekroczenie światła, ponieważ zdarzenia są tak różne. W niektórych przypadkach odpowiednie może być natężenie oświetlenia w płaszczyźnie pionowej (na przykład pionowe natężenie oświetlenia okna, jak pokazano na rysunku 4). W innych przypadkach odpowiednie może być natężenie oświetlenia poziomego (na przykład poziome oświetlenie łóżka). Poziom natężenia oświetlenia wynoszący 1 luks (0,1 stopoświeca) może być akceptowalny dla niektórych, a dla innych zupełnie nie do przyjęcia. Dla porównania, 0,3 luksa (0,03 stopoświeca) jest typowe dla oświetlenia, które wynika z światła księżyca.

Co to jest zanieczyszczenie światłem?

Zanieczyszczenie światłem jest niepożądaną konsekwencją oświetlenia i obejmuje takie efekty, jak wtargnięcie światła i olśnienie.

zanieczyszczenie swietlne

Połączenie zarówno światła użytecznego, jak i składników zanieczyszczenia świetlnego zilustrowano na powyższym rysunku.

Wtargnięcie światła to światło rzucane tam, gdzie nie jest ono pożądane lub potrzebne, na przykład światło z latarni ulicznej lub reflektor, który oświetla nocą sypialnię sąsiada, utrudniając spanie.

Blask można traktować jako budzącą zastrzeżenia jasność. Może to przeszkadzać lub powodować dyskomfort. Istnieje kilka rodzajów olśnienia, z których najgorszym jest olśnienie niepełnosprawne, ponieważ powoduje utratę widoczności z powodu rozproszonego światła rozproszonego w oku. Dyskomfortowe odblaski to uczucie irytacji, a nawet bólu wywołane przez zbyt jasne źródła. Pomyśl o jeździe ciemną drogą, gdy nagle pojawia się nadjeżdżający samochód z jasnymi reflektorami. Nagłe jasne światło może być nieprzyjemne i utrudniać widzenie.

Co to jest Olśnienie?

Olśnienie to wrażenie wizualne spowodowane nadmierną i niekontrolowaną jasnością. To może być obezwładniające lub po prostu niewygodne. Jest subiektywna, a wrażliwość na odblaski może się znacznie różnić. Starsi ludzie są zwykle bardziej wrażliwi na odblaski ze względu na cechy starzenia się oka. Olśnienie niepełnosprawności to zmniejszenie widoczności spowodowane intensywnymi źródłami światła w polu widzenia, natomiast olśnienie dyskomfortowe to uczucie rozdrażnienia lub nawet bólu wywołane przez zbyt jasne źródła. Ograniczenie olśnienia to skuteczny sposób na poprawę oświetlenia.

Definicja olśnienia

Olśnienie (ang. glare) – jeden z podstawowych parametrów charakteryzujących otoczenie świetlne. Niepożądany stan procesu widzenia, definiowany jako doznanie wywołane jaskrawymi powierzchniami występującymi w polu widzenia.

Olśnienie to warunki widzenia powstałe na skutek niewłaściwego rozkładu, bądź zakresu luminancji, lub też występowania zbyt dużych kontrastów luminancji. Powoduje uczucie przykrości i niewygody widzenia. Ponadto powodować może obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów lub przedmiotów.

Olśnienie można podzielić ze względu na uciążliwość na:

olśnienie przykre;
olśnienie przeszkadzające;

Wyróżnia się również olśnienie dekontrastujące (odbiciowe) spowodowane odbiciami od lustrzanych powierzchni.

za Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Ol%C5%9Bnienie_(fotometria)

Zadzwon teraz